مدیریت محتوا

بازاریابی محتوا

امروزه تبلیغات و معرفی بیش از حد محصولات، هیچ کمکی به افزایش میزان فروش نمی‎کند. مصرف کنندگان دیگر مانند گذشته مشتاق شنیدن تبلیغات نیستند و گاهی این امر برای آنها خسته کننده است. لذا تولیدکنندگان باید به دنبال شیوه‌های جدیدی برای معرفی محصولات خود باشند. طراحی وب سایت‌ها نیز که به منظور تبلیغات شکل گرفته‎اند، عاری از تبلیغات نبوده‎اند، اما بسیاری از متخصصین  بر این نظرند که مدیران سایت ها به جای معرفی کالاها و تبلیغات، باید به تأمین محتواهای مطلوب برای بازدیدکنندگان بپردازند. این امر موجب جذب بازدیدکننده به سایت و دیدن برند محصولات و نام شرکت می‎شود که به صورت هوشمندانه‎ای می‎توان به‎ این ‎امر تبلیغات پرداخت.

در واقع ایجاد محتواهایی که متناسب با نیاز کاربران اینترنتی باشد، شیوه‎ای‎ برای بازاریابی و فروش کالاها به شمار می‎رود و تعداد آن دسته از شرکت‌ها و مؤسساتی که با درک اهمیت «بازاریابی محتوا»، می‌کوشند این تاکتیک مؤثر را برای نیل به اهداف از پیش تعیین شده خود به خدمت بگیرند، رو به فزونی می‎رود. اما دلیل این امر چیست؟ دلایلی را در زیر ذکر می‎کنیم که بیانگر اهمیت نقش بازاریابی محتوا می‎باشد.

1- دادن اطلاعات علمی و مفید به بازدیدکنندگان

بیشتر افرادی که وارد اینترنت می‎شوند و با وارد کردن کلیدواژه‌های خاصی به جستجو می‎پردازند، انتظار دارند مقالاتی مطابق با نیازشان را دریافت کنند. حال اگر وارد وب سایت یک شرکت شوند با دیدن مقالات مطابق با خواستشان، برند و نام تجاری محصولات شرکت را نیز به خاطر می‎سپارند. در واقع وب سایت با ایجاد یک محتوای علمی و مناسب با نیاز بازدیدکنندگان، می‎تواند به صورت هوشمندانه‎ای‎ به تبلیغات محصولات خود بپردازد.

2- برتری محتوای سایت بر طراحی سایت

اگر چه بازدیدکنندگان نگاه تیزبینی به طراحی سایت دارند و در مورد زیبایی سایت حساس می‌باشند اما محتوای سایت برای آنها اهمیت بیشتری دارد. به‎این معنا که ممکن است یک سایت فنون و تکنیک‌های طراحی را به کار نبرده باشد، اما به دلیل داشتن محتوا بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

3- همراهی با الگوریتم‌های موتورهای جستجو

موتورهای جستجو محتوا محور هستند. به عبارت دیگر، موتورهای جستجو زمانی که وب سایت‌ها را بررسی می‎کنند، در واقع متن صفحات سایت را می‎خوانند و به دنبال مقالات و محتوای باکیفیت می‎باشند. انها رتبه خود را به سایت‌هایی می‎دهند که حاوی محتوای متناسب با عبارات جستجو باشند. داشتن محتوایی متناسب با کلماتی کلیدی که جستجو می‎شوند، یک راه مؤثر برای قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو می‎باشد. این کار بدون پرداخت هیچ هزینه‎ای‎ صورت می‎گیرد. اما آنچه که مسلم است، داشتن محتوای واضح، بدون ابهام و در برگیرنده بیشترین کلیدواژه‌ها می‎باشد. در این صورت است که شرکت می‎تواند به راحتی بازاریابی خود را انجام دهد.

4- نوشتن محتوای منطقی و با مفهوم محتوای سایت و افزایش روند بازاریابی

اگر خواهان این هستید تا بازدیدکنندگان سایت شما افزایش یابند و از مطالعه سایت شما لذت ببرند، بهتر است از محتوای با کیفیت و مطلوب استفاده کنید. محتوا باید مؤثر و مفید باشد و در عین حال در برگیرنده اطلاعاتی چون تاریخچه، وضعیت کاری و شغلی باشد. استفاده از تصاویر نیز به همراه مطالب می‎تواند تأثیر ویژه‎ای‎ بر روی بازدیدکننده داشته باشد. اگر اطلاعاتی را که در اختیار بازدید کننده قرار می‎دهید متناسب با کلید واژه‌هایی است که او درخواست کرده، مطمئن باشید او صفحه شما را ترک نمی‎کند و به خواندن مطالب ادامه می‎دهد. این امر به معنای بازاریابی برای شرکت توسط محتوای سایت می‎باشد.

5- شناسایی دقیق مخاطبان  و برقراری ارتباط با آنها

یکی از دلایلی دیگر اهمیت بازاریابی محتوا ؛ شناسایی سلیقه ها و علایق بازدیدکنندگان می‎باشد به‎ این معنا که از طریق سنجش کلمات کلیدی مورد نظر آنها می‎توان به خواسته‌های آنها پی برد. از سوی دیگر با قراردادن شماره‌های تماس، پست الکترونیکی و … می‎توان با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کرد و از پیشنهادات و انتقادات آنها بهره مند شد. مطمئناً کسانی که به راحتی وارد وب سایت شما می شوند، امکان برقرار تماس با شما را نیز دارند.

6- تأمین محتوا و بارگذاری کلیپ‌های تبلیغاتی

وب سایت‌ها تنها جایی هستند که می‎توان ویدئوهای تبلیغاتی را در آن بارگذاری نمود. شاید هیچ روش دیگری به اندازه محتوای سایت‌ها قابلیت معرفی برند محصولات را به نحوه های مختلف نداشته باشد. با پخش کاتالوگ، تقویم، بنر و … می‎توان تصاویری از محصولات را منتشر و در معرض دید عموم قرار داد، اما در محتوای سایت علاوه بر تصاویر و متون علمی، می‎توان از کلیپ‌های تصویری نیز برای تأثیرگذاری بیشتر استفاده کرد.

در خبرنامه ما عضو شوید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *