تغییر موضوع شرکت

موضوع فعالیت شرکت به چه معنا است؟

جهت تغییر موضوع فعالیت شرکت ابتدا باید توضیحاتی درباره موضوع فعالیت شرکت داشته باشیم. فعالیتی که در یک شرکت انجام می شود مشخص کننده موضوع آن است. در حقیقت موضوع شرکت مشخص کننده هدف فعالیت شرکت می باشد. موضوع شرکت کلیه امور تجاری و غیر تجاری را زیر نظر دارد. برای انتخاب موضوع شرکت هم قوانینی وضع شده است که باید از آن ها پیروی کرد.

موضوع شرکت را پس از انتخاب باید بدون هیچ شبه ای و صریح در اساسنامه بیان کرد. این نکته سبب می شود تا اختیارات مسئولین شرکت به طور واضح مشخص گردد.

قوانین موجب می شوند تا افراد سودجو نتوانند از برخی مسائل سوء استفاده کنند. اضافه کردن موضوع شرکت در اساسنامه سبب می شود تا هیئت مدیره نتوانند منابع شرکت را در امور غیر مربوطه مصرف کنند.

پس از انتخاب شرکت ممکن است بر اساس تصمیم هیئت مدیره نیاز باشد تا موضوع شرکت تغییر کند. برای این مسئله هم قوانینی در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

اگر پس از بررسی اعضای شرکت به این نتیجه برسند که موضوع شرکت باید تغییر کند و یا نیاز به تصحیح آن می باشد، می‌توانند موضوع شرکت را تغییر دهند.

همان‌طور که گفته شد موضوع شرکت در واقع نشان ‌دهنده هدف فعالیت آن شرکت است. پس اگر اعضا قصد تغییر موضوع فعالیت شرکت را داشته باشند، می‌توانند موضوع آن را تغییر دهند.

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت از مجمعی متشکل از سهام‌داران شرکت‌های سهامی خاص تشکیل می شود. این مجمع به نام مجمع عمومی فوق‌العاده شناخته می شود. وظیفه این مجمع اتخاذ تصمیم برای انجام تغییرات بسیار مهم و بنیادی در شرکت است. این تغییرات تمامی جنبه‌ها را چه در زمینهٔ فعالیت و چه در زمینهٔ تجارت و … شامل می شوند. زمانی که اعضای شرکت تصمیم به تغییر موضوع شرکت بگیرند این مجمع تشکیل می شود و بر چگونگی اعمال این تغییرات و اتخاذ تصمیم آن نظارت می‌ کند.

از دیگر وظایف این مجمع بر اساس قانون تجارت ایجاد ثبت تغییرات شرکت از جمله تغییر در اساسنامه شرکت، تغییر در میزان سرمایه شرکت، انحلال شرکت و چگونگی نحوه تصفیه شرکت می باشد.

اگر قصد تغییر موضوع و یا الحاق آن را داشته باشید، باید به این نکته توجه کنید که موضوع فعالیت شما باید مجوزی باشد. برای دریافت مجوز یک موضوع باید از مراجع ذی‌صلاح اقدام کنید. در انتخاب موضوع باید دقت داشته باشید. برخی از موضوع‌ها از لحاظ ماهیتی قابلیت اخذ مجوز را ندارند و برخی دیگر بدون نیاز به اخذ مجوز قابلیت ثبت دارند. موضوعاتی که نیاز به اخذ مجوز دارند شامل ۲۳ ماده می شود از جمله آن ها می توان به فعالیت های امور پولی و بانکی، شرکت های تعاونی و … اشاره کرد

مراحل ثبت تغییر موضوع فعالیت شرکت چیست؟

در کل برای ثبت تغییر موضوع شرکت چه در سهامی خاص و چه مسئولیت محدود در حدود سه هفته زمان نیاز است. این مراحل ممکن است کمی با هم تفاوت داشته باشند. این زمان صرف اخذ آگهی تغییرات از اداره ثبت شرکت ها می شود. در مجمع عمومی یک مرجعی که دارای صلاحیت می باشد باید به تنظیم صورت جلسه برای تغییر موضوع بپردازد.

در ادامه درباره مدارک لازم برای تغییر موضوع شرکت خواهیم گفت. دقت داشته باشید که تفاوت هایی میان شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود وجود دارد.

مدارک لازم برای تغییر موضوع شرکت چیست؟

 • ارائه یک نسخه از صورت جلسه که توسط مرجعی صالح تدوین شده است.
 • یک نسخه تصویر از آگهی تأسیس و روزنامه رسمی که تأسیس شرکت در آن باشد.
 • تصویر یک روزنامه رسمی که آخرین تغییرات در آن ثبت شده است.
 • تصویر برابر اصل شده کلیه مدارک اعضای شرکت باید ارائه گردد.

کلیه مدارک را در سایت ثبت شرکت ها بارگذاری می کنید تا تغییر موضوع شرکت به صورت رسمی ثبت گردد.

تفاوت میان تغییر موضوع شرکت در سهامی خاص و مسئولیت محدود چیست؟

در مراحل تغییر موضوع شرکت میان سهامی خاص و مسئولیت محدود تفاوت هایی وجود دارد که به شرح زیر می باشند.

سهامی خاص:

 1. یک مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل شود.
 2. یک صورت جلسه تنظیم شود و به امضای اعضای هیئت رئیسه برسد.
 3. مجوز برای تغییر موضوع اخذ شود. ( با توجه به نیاز شرکت )
 4. ارائه اصل صورت جلسه الزامی است.
 5. لیست صاحبان سهامی که در جلسه حاضر بودند.
 6. نسخه اصلی روزنامه آگهی دعوت ارائه شود.
 7. مجوز اخذ شده برای تغییر موضوع را اداره ثبت شرکت ارائه شود.

شرکت با مسئولیت محدود:

 1. یک مجمع عمومی فوق العاده باید تشکیل شود.
 2. یک صورت جلسه تنظیم شود و به امضای تمام اعضای شرکت با قید میزان سهمشان برسد.
 3. مجوز برای تغییر موضوع اخذ شود. ( با توجه به نیاز شرکت )
 4. استعلام لازم اخذ شود و به مرجع ذی صلاح ارائه شود.
 5. دریافت پاسخ استعلام در زمانی که مقرر شده است.
 6. ارائه اصل صورت جلسه و پاسخ استعلام الزامی است.
 7. دفاتر ثبت توسط متقاضی باید امضا شود.

در خبرنامه ما عضو شوید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *