مدیرکل ثبت فارس :همکاری مطلوب دفاتر اسناد رسمی با ادارات ثبت لازمه پیشبرد سیاست های ابلاغی سازمان ثبت

با حضور معاون فرهنگی دادگستری فارس و مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک این استان، اعضای هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و جمعی از سران دفاتر اسناد رسمی فارس جلسه هم اندیشی در محل کانون سردفتران و دفتریاران این استان برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام رجایی نسب معاون فرهنگی دادگستری استان فارس ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع سران دفاتر و دفتریاران نقش پر اهمیت آنان در حفظ بهداشت حقوقی جامعه را پر رنگ برشمرد و بر لزوم شناخت بیش از پیش مردم از گستره خدمات این دفاتر تأکید نمود.

وی ابراز داشت: جایگاه سران دفاتر به عنوان تحکیم کننده مالکیت های اشخاص بر نقش آنان به عنوان بازوهای معاضدتی دستگاه قضا صحه گذارده و خواستار اخلاق مداری و حسن برخورد با مراجعین توسط دفاتر اسناد رسمی گردید. 

در ادامه این نشست سید مهدی هاشمی مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس با اشاره به جایگاه والای سردفتری و مسؤلیت سنگین این دفاتر در حفظ امنیت حقوقی جامعه و تثبیت مالکیت ها خاطر نشان نمود: شأن سران دفاتر اسناد رسمی به عنوان کاتبین بالعدل و تخصیص طولانی ترین آیه قرآن کریم در این مقوله ایجاب می نماید شرایط بازشناسی هر چه بیشتر این جایگاه در جامعه را فراهم سازیم.

مدیرکل ثبت فارس ابراز امیدواری نمود مجموعه ثبتی این استان در کنار و همراه دفاتر اسناد رسمی در مسیر تثبیت مالکیت های مردم حرکت نموده و افزود: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در برنامه ششم توسعه مبنی بر اعتبار بخشی به اسناد رسمی و توسعه ثبت رسمی، وظیفه خود می دانیم با تمام توان شرایط تضمین حقوق و مالکیت های مشروع جامعه را مهیا نماییم.

 هاشمی تصریح نمود: نقش سران دفاتر در استحکام بخشی به قراردادها و معاملات و کمک به سرمایه گذاری های بخش خصوصی و خارجی منطبق با سیاست های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و پیش برنده ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه می باشد و با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود در این دفاتر بخش مهمی از اهداف سازمانی قابل دستیابی است.

وی با اشاره به مبحث مکانیزه نمودن فرایندهای ثبتی در طول سال های اخیر و تحولات ساختاری در پیکره ثبت اسناد و املاک، گذر از ثبت سنتی به نوین و فراهم سازی بسترهای الکترونیک ثبت آنی را موجب سرعت بخشی، شفافیت و ارتقای سلامت اداری در فرایندهای ارائه خدمات به مراجعین برشمرد و این امور را حاصل تعامل، همفکری و همراهی دفاتر اسناد رسمی با ادارات ثبت در سال های اخیر دانست.

هاشمی بیان داشت: یکی از مأموریت های سازمان ثبت مقوله اجرای اسناد رسمی است و با توجه به پتانسیل دفاتر اسناد رسمی در این زمینه می توان از آنان به عنوان یکی از متولیان تنظیم این اسناد نام برد و استفاده از این ظرفیت تا حدود زیادی حجم مراجعات به مراجع را کمتر خواهد نمود.

لازم به توضیح است در ادامه این مراسم ساجدی و چمن سرا رییس هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران فارس و معاون اداره امور اسناد اداره کل ثبت اسناد و املاک فارس مطالبی بیان نمودند.